Książka Skauting for boys

Recenzja książki

 

Skauting dla chłopców (‘’Scouting for boys’’) to książka, którą napisał sam Baden-Powell i  do dziś nie zmieniono treści jego książki. Wydawało by się, że jest to najlepszy poradnik harcerski, ponieważ autor był  samym twórcą Skautingu. A jednak z biegiem czasu niektóre porady Powella są już nieaktualne i przestarzałe, choć nadal jest to cenna pozycja dla wychowawców i organizatorów wolnego czasu młodzieży.

 ‘’Scouting for boys ‘’jest książką o charakterze poradnika, ale oczywiście jest to tez pewien dokument historyczny.  Ukazuje on jakie wartości zawierał skauting, którego my już nie znamy. Atuty te można łatwo wyłapać czytając książkę. Działy takie jak: Rycerskość, Patriotyzm- pokazują przez samą swoją nazwę  idee Skautingu. Książka jest niewątpliwym dowodem  geniuszu twórcy ruchu skautowego. W warstwie merytorycznej wymaga oczywiście uwspółcześnienia wiedzy, ale to w czasach  Internetu żaden problem. Natomiast metodyka, porady dla drużynowego, cała organizacja pracy skautowej jest zdecydowanie aktualna i bardzo pomocna.

Wstęp książki opisuje jak harcerstwo rozpowszechniło  się w Polsce i nie tylko. Podkreśla też rolę harcerzy w czasie wojny, a także porównuje polskie i angielskie metodyki oraz prawa i przyrzeczenia.  W pierwszym rozdziale możemy znaleźć wskazówki dla laików harcerstwa, przybliżające chłopcom samą organizacje i jej cele. Ponadto młodzi harcerze dowiadują się w jaki sposób można stać się skautem, rozdział przybliża wygląd drużyny i strukturę harcerstwa. W skrócie scharakteryzowano rzeczy, które powinien znać każdy kto nosi miano skauta: puszczaństwo, obozowanie, rycerskość, ratownictwo, wytrzymałość i patriotyzm.
Książka przybliża także ciężki temat pionierstwa. Potrzebne są do tego umiejętności takie jak: wiązanie węzłów, ścinanie drzew, budowa szałasów, namiotów, mostów i łodzi, ocena miary, wysokości i odległości, które w książce są również szczegółowo opisane. Zaznacza, że skaut powinien być „do wszystkiego” i posługiwać się rozumem oraz sprytem w rozwiązywaniu problemów.

Książka idealnie nadaje się dla drużynowych, przybocznych czy zaawansowanych zastępowych, ale także dla każdego kto chce poznać harcerstwo od podstaw, ogólnie działanie oraz twórcę. Dzięki niej znamy przyczyny powstania tej organizacji, ukazane nam są drogi jakimi dotarliśmy tu, gdzie stoimy dzisiaj. Wyjawia nam czego potrzeba młodym jeszcze nie przekonanym do idei skautingu chłopakom, sprawia ze stajemy się lepszymi harcerzami. Gorąco polecam do przeczytania, wysnucia własnych refleksji i wniosków oraz „dokształcenia” się pod względem harcerskim.

Autor opracowania: Jacek Kaczmarek

Dodaj komentarz