Enigma – zadanie 4

Druhny i Druhowie,
poniżej kolejne zadanie

Szyfr zuchowy/czekoladka:

Tym razem szyfr prosty zwany zuchowym, lub czekoladką – szyfr występuje w dwóch wersjach:

Wariant I

Aby zaszyfrować literę, zapisujemy fragment ramki, obok którego litera się znajduje. Ponieważ w jednej ramce najczęściej znajdują się po dwie litery, kropka pokazuje, czy mamy na myśli literę z lewej, czy z prawej strony (kropkę zaznaczamy po lewej lub prawej stronie ramki).

Wariant II

Aby zaszyfrować literę, zapisujemy fragment ramki, obok którego litera się znajduje. Brak kropki pokazuje, że mamy na myśli literę z tabelki pierwszej (po lewej stronie), obecność kropki oznacza korzystanie z prawej tabeli (drugiej).

Szyfr komórkowy:

Przypominamy sobie czasy, gdy ludzie używali cegłofonów, a nie smartfonów, bez funkcji słownika T9. Piszemy zatem smsa korzystając tylko z klawiatury numerycznej. Aby uzyskać pożądaną literę należy wcisnąć klawisz numeryczny określoną liczbę razy. I jak tu napisać długiego smsa? Męczące prawda? Dlatego właśnie wprowadzono słownik T9, który znacznie ułatwił wysyłanie smsów korzystając z klawiatury numerycznej.

HARCERZ -> 44 2 77 222 33 77 999
Oczywiście między poszczególne zaszyfrowane litery „44” można wstawiać operatory matematyczne dla zmylenia przeciwnika („+”,”-„,”*”,”/”) Kolejne wyrazy rozdzielamy „;” lub w wersji z utrudnieniami „=”

Ciekawostki:

Ciekawostka 1 -> wyjątkowo odsyłam na Wikipedię, całkiem dobrze wytłumaczone

Ciekawostka 2:
W grudniu 2017 odnotowano rekord liczby wysłanych smsów przez drużynowego do członków 233 PDH CONTRAST i ich rodziców. Zaledwie 985 smsów – dobrze, że istnieją pakiety z nieograniczonymi wiadomościami sms :-).

Zadanie:

władza (ostatnie słowo do szyfru)

Odpowiedź zaszyfruj korzystając z szyfru komórkowego i wprowadź tutaj.

Dodaj komentarz