DMB, czyli Dzień Myśli Braterskiej jest świętem wszystkich skautów na całym świecie (także harcerzy) Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. A jest nas naprawdę wielu w Polsce prawie 160 000 osób. Na świecie ponad 30 000 000.
22.02 to data urodzenia założyciela skautingu, gen. Roberta Baden-Powella
22.02 to data urodzenia twórczyni żeńskiego ruchu skautowego Olave Baden-Powell
Tak jak węzeł splata dwie liny, tak dwie osoby na przywitanie splatają swoje dłonie. Wśród skautów przyjął się zwyczaj, że są to dłonie lewe, z zahaczonymi o siebie małymi palcami.
Sam zwyczaj podawania sobie rąk na powitanie wziął się ze zwykłej ostrożności. Naga, otwarta dłoń pokazuje, że nie ma się nic do ukrycia, nie knuje się niczego złego, nie ma się broni w pogotowiu. Jest to więc także symbol pokoju i zaufania. Wśród skautów jego znaczenie jest jeszcze głębsze. Lewa ręka to ta od strony serca. Gest ma więc szczególnie podkreślać szczerość i ciepłe uczucia. Gdy na splecione lewe dłonie położymy prawą – tę od działania – wyrazimy braterstwo w sposób najbardziej wyraźny. Podczas uścisku można też zasalutować prawą ręką – przytknąć dwa palce do harcerskiego nakrycia głowy, albo unieść trzy palce w górę (kciuk i mały palec zginamy). Salutowanie jest uroczystą oznaką szacunku. Trzy wyprostowane po skautowemu palce mają dodatkową symbolikę – przypominają trzy główne cnoty skauta: szczerość, ofiarność, czystość. Kciuk przykrywający najmniejszy palec symbolizuje zasadę, według której silniejszy ma chronić słabszego.