Zbiórka Zastępu

Zbiórka zastępu – czym jest?

Jest przygotowana indywidualnie tylko dla jednego zastępu, w jej trakcie poruszane są przede wszystkim kwestie członków zastępu. Zbiórka taka jest najczęściej przygotowywana przez zastępową/zastępowego. Zbiórka może służyć jakiemuś konkretnemu zadaniu np. upieczenie ciasta, może też mieć za zadanie przyswojenie jakiejś nowej harcerskiej umiejętności lub po prostu dobrej zabawy w gronie harcerskich „sióstr lub braci”. Oczywiście nieodłączną jej częścią (przynajmniej tych bardziej oficjalnych – mundurowych) musi być obrzędowość – każdy zastęp może mieć ją indywidualnie dopasowaną, ale nie może być sprzeczna z obrzędowością drużyny – co to znaczy można dodawać kolejne elementy, ale nie można zubożyć obrzędowości drużyny.

Zastępowa/ zastępowy lub inna wyznaczona osoba ma za zadanie przygotować konspekt takiej zbiórki – czyli przygotować plan (co chcecie by na takiej zbiórce się odbyło, w jakiej formie, ile czasu na poszczególne pozycje potrzebujecie, jakie materiały są Wam potrzebne, w jakim miejscu i terminie zbiórka ma się odbyć) – taki konspekt powinien trafić do drużynowego najpóźniej tydzień przed zbiórką, bym miał czas na przygotowanie materiałów jakie posiadamy, ewentualne dokupienie, ewentualnie.

Ważne jest by na takiej zbiórce się pojawić – nie pojawienie się na zbiórce drużyny jednej osoby powoduje, że na 30 członków 29 jest obecnych – czyli prawie wszyscy, brak 3 osób nadal jest prawie niezauważalny. Ale brak 3 osób na zbiórce 6 osobowego zastępu powoduje, że przygotowanie takiej zbiórki mija się z celem.

Zbiórka taka może się odbyć gdziekolwiek, na dworze, w harcówce, w hufcu, na wycieczce rowerowej, wyjściu na rolki – ważne, by miejsce pasowało do planowanych zajęć i żeby było bezpieczne. Jeżeli chcecie, by zbiórka odbyła się w pomieszczeniu – warto upewnić się, czy w tym czasie będziecie mogli uzyskać do niego dostęp.

 

Wracając do mojej zbiórkowej prośby chciałbym by:

  • do końca maja odbyła się zbiórka w każdym zastępie,
  • tę zbiórkę zaplanowali zastępowi (można pytać o porady) z uwzględnieniem potrzeb zastępu (np. karty prób. Przygotuję … i opowiem zastępowi na zbiórce zastępu o …)
  • zbiórka może mieć dowolną długość ale +- 1,5 godziny, przy czym proszę o zostawienie dla mnie 30 minut
  • zbiórka odbyła się w poniedziałek od 16:00, wtorek od 18:00, środę od 16:00, piątek od 16:00, tak bym mógł na niej być obecny – pamiętajcie jednocześnie, że to jest Wasza zbiórka, ja nie będę jej prowadził (po za 30 minutami), a jedynie w razie czego pomagał w przeprowadzeniu.
  • dostać konspekt zbiórki najpóźniej na tydzień przed terminem zbiórki

Kilka rad dla zastępowych i nie tylko:

  • warto „zaklepać sobie termin wcześniej” im później się za to zabierzecie tym mniejszy wybór będziecie mieli
  • ustalcie termin, który pasuje wszystkim. Nie wierzę, że mając 4 dni do dyspozycji w ciągu 4 tygodni nie jesteście wstanie tak ułożyć/ poprzekładać swoich planów byście nie byli się wstanie spotkać.
  • Jeżeli jesteście umówieni z jakąś koleżanką kolegą w trakcie zbiórki to pogódźcie jedno z drugim – weźcie go ze sobą na zbiórkę – a nuż, widelec mu się spodoba?

Życzę Wam powodzenia i do zobaczenia po długim weekendzie!
dh Sławek

Dodaj komentarz